Ekmekler, Pasta ve Ekmekler, Tarifler

Ekşi Mayalı Ekmek

Ekşi Mayalı Ekmek
Ekşi Mayalı Ekmek
Ekşi Mayalı Ekmek
Ekşi Mayalı Ekmek
Ekşi Mayalı Ekmek
Ekşi Mayalı Ekmek
Ekşi Mayalı Ekmek
Ekşi Mayalı Ekmek
Ekşi Mayalı Ekmek

Asırlar öncesine bir yolculuk yapmaya ne dersiniz ?
Ekmeğin başlangıcı medeniyetler kadar eski bir tarihe sahiptir. Ekmek insan oğlunun en eski ve en temel beslenme maddesidir. Ateşin bulunması ile ilk ekmeğin yapımı bir birine çok yakın tarihlerde olmuş. Su ve buğdayın kendi haline bırakılmasından sonra gözeneklenen bir yapı olduğunu görmüşler ve bu kütleyi sıcak taşların üzerinde pişirerek lezzetine varmışlar.
Bizim de bugün yapacağımız ekşi maya ve ekşi mayalı ekmek yaklaşık 12 bin yıllık bir tarif olarak sizlerle buluşacak.
Mayayı yapmaya başlayalım, unutmayın maya adeta bir çocuk gibi ilgi ve merhametinizi bekleyecektir zamanında ve yeteri kadar beslemenizi isteyecektir.
Yaklaşık 12 günlük bir serüven sizleri bekliyor.
1, gün ekşi mayanın yapılması;
1 cup organik tam buğday unu 1 cup içme suyu (oda sıcaklığında) cam bir kavanozun içerisinde ahşap bir kaşık ile karıştırılır. Oda sıcaklığında cam kabın üzerine tülbent serilerek bırakılır, ortamdaki hava mikro organizmaların işlem görebilmesi için çok önemli sabit ısıda kalmalılar (20-26 c derece arası)
Ör: saat 12.00 başladınız artık her 24 saat sonra bir göreviniz olacaktır.
2, gün kavanozun içerisinde un ve suyun bir miktar ayrıştığını göreceksiniz ilk gün pek ekşi kokuyu alamıyoruz maalesef ama sabırla beklememiz gerekiyor bir ahşap kaşık yardımı ile karıştırıp tekrardan 24 saat veriyoruz.
3, gün ilk besleme
Un ve su karışımımızı tekrardan ahşap kaşık ile karıştırıyoruz, karışımın yarısını atıyoruz geri kalan karışımı 1 cup un ve 1 cup ile besliyoruz.

4,5,6,7,8,9, gün Un ve su karışımımızı tekrardan ahşap kaşık ile karıştırıyoruz, karışımın yarısını atıyoruz geri kalan karışımı 1 cup un ve 1 cup ile besliyoruz. (oda ısısında tutuyoruz)

10, gün artık ekşi mayanız çok güçlü bir çocuk ve kendi ekmeğinizi yapabileceğiniz forma geldi.
Bu aşamaya geldikten sonra ilk ekmeğinizi yapacağınız 400 gr ekşi mayaya kavuştunuz. Bu mayanın yarısını kullanacağız (200 gr) geri kalan yarısını her iki günde bir tekrardan besleyeceğiz yine yarısını atıp geri kalan yarısına 1 cup un 1 cup su ekleyerek. Artık buz dolabında kavanozun ağzı kapalı bir şekilde bekletebiliriz.

Gelelim ekmeğimizin yapım aşamasına,

Malzemeler;

200 gr ekşi maya
900 gr beyaz un
100 gr tam buğday unu
750 ml su
20 gr tuz (ben himalaya tuzu kullandım)
Hazırlık aşaması (48 saat toplam)
20 gr tuz ve 50 ml suyu karıştırın, kenara alın (2. Aşamada ekleyeceğiz)

Yapılışı:

1. yoğurma aşaması; Unları karıştırın, mayayı ekleyin ve 700 ml suyu ekleyin güzelce yoğurun. 30 dakika üzeri streçli bir şekilde dinlenmeye bırakın.
2. Yoğurma aşaması hamurunuzu bir kabın içerisine alın ve tuzlu suyu ekleyin güzelce yoğurun (ilk etapta vıcık bir hamur olacaktır korkmayın) 30 dakika üzeri streçli bir şekilde dinlenmeye bırakın.
3. Yoğurma aşaması hamurunuzu tezgaha alın ve sadece 3-4 kere katlayın tekrardan 30 dakika üzeri streçli bir şekilde dinlenmeye bırakın.
4. Yoğurma aşaması hamurunuzu tezgaha alın ve sadece 3-4 kere katlayın hamurunuzun şeklinin yerine geldiğini göreceksiniz bu hamuru güzelce bir beze sararak 24 saatliğine mayalanması için buz dolabına kaldırın.
5. Aşama mayalanan hamurunuzu şekillendirin ve ahşap bir kaba azıcık un atarak 2 saat oda ısısında mayalanmasını sağlayın. Hamurunuzun % 30-40 büyüdüğünü göreceksiniz.
6. Aşama fırınınızı 220 c dereceye getirin, ekmeğinizi yavaşça fırın tepsisine veya döküm bir tencereye bırakın. Üzerini jilet ile çizin ve 1 saatliğine fırına verin.
7. Aşama ekmeğiniz piştikten sonra en az 3 saat ortam ısısında bir beze sarılı bekletin ve kesip afiyetle tüketin.
Dilimlediğiniz ekmekleri bozulmaması için derin dondurucuya koyabilirsiniz.